| Part Number | 245602024000829+ |
|---|---|
| Manufacturer | AVX |
| Quantity in stock | 394900 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Board to Board RCP 24 POS 0.4mm Solder ST SMD T R |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 245602024000829+ |
| Datasheet download |
| Part Number | 245602024000829+ |
|---|---|
| Mounting | Surface Mount |
| Termination Method | Solder |
| Contact Plating | Gold |
| Pitch | 0.4 mm |
| Product Dimensions | 6.9 x 4 x 1.45 mm |
| Body Orientation | Straight |
| Maximum Contact Resistance | |
| Gender | RCP |
| Maximum Current Rating | 0.5 A |
| Type | Board to Board |
| Housing Material | Heat-Resistant Plastic |
| Number of Rows | 2 |
| Rad Hard | No |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Lead Finish | Gold |
| Operating Temperature | -25 to 85 °C |
| Number of Contacts | 24 |
| Product Depth | 4 mm |
| Product Height | 1.45 mm |
| Product Length | 6.9 mm |
| Replacement Part Number | PART-245602024000829+ |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0702461002.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 24 POS 3mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0430452412.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 26 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 559172610.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 2 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0705510001.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 70 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK770247G.pdf |
|
TE Connectivity | PC888JS-BLACK: JACK, BNT PCB DUAL 3C STR - |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector RCP 8 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Loose Piece Download PDF datasheet for 3-644043-8.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 24 POS 4.2mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0039299246.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 6 POS 3mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 436500616.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board F 8 POS 2.54mm Crimp ST Cable Mount Tray Download PDF datasheet for 347290080.pdf |