| Part Number | 67997-210HLF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 711530 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Unshrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Poly Bag |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 67997-210HLF |
| Datasheet download |
| Part Number | 67997-210HLF |
|---|---|
| Housing Material | Nylon|Polychlorinated Terphenyl|Liquid Crystal Polymer |
| Lead Finish | Gold|Gold/Palladium/Nickel |
| Contact Plating | Gold Over Nickel/ GXT Over Nickel |
| Product Dimensions | 12.7 x 4.83 x 8.38 mm |
| Termination Method | Solder |
| Gender | HDR |
| Pitch | 2.54 mm |
| Housing Color | Black |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Body Orientation | Straight |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Operating Temperature | -65 to 125 °C |
| Mounting | Through Hole |
| Product Depth | 4.83 mm |
| Product Height | 8.38 mm |
| Product Length | 12.7 mm |
| Replacement Part Number | PART-67997-210HLF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TE Connectivity | Conn Unshrouded Header HDR 26 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 6-146252-3.pdf |
|
3M | Conn Board to Board PL 60 POS 0.5mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for P05N-060PT-B-G.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IDC Connector M 4 POS 2.54mm IDT RA Cable Mount Box Download PDF datasheet for 7-215083-4.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 24 POS 3mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 430452400.pdf |
|
TE Connectivity | Conn IEEE 1386 PL 64 POS 1mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for 5146897-1.pdf |
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 16 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Bag Download PDF datasheet for 0022292161.pdf |
|
Samtec | CONN SMD HOUSING 200P 2R FS(P0.8,H7.98) - |
|
Panasonic | Conn Board to Board HDR 30 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK8L30124BG.pdf |
|
Molex | Conn IDC Connector RCP 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0905841310.pdf |
|
TE Connectivity | Conn Wire to Board RCP 83 POS Solder ST Thru-Hole Download PDF datasheet for 5-2180761-1.pdf |