| Part Number | 68046-307LF |
|---|---|
| Manufacturer | Amphenol-FCI |
| Quantity in stock | 580520 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conn Socket Strip SKT 14 POS 2.54mm Solder ST SMD Tube |
| Category | Connectors |
| Family | Connector Headers and PCB Receptacles |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 68046-307LF |
| Datasheet download |
| Part Number | 68046-307LF |
|---|---|
| Product Dimensions | 18.21 x 5.08 x 7.87 mm |
| Pitch | 2.54 mm |
| Contact Plating | Gold Over Nickel |
| Max Processing Temp | 260 |
| Housing Material | Polyphenylene Sulfide |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Rad Hard | No |
| Gender | SKT |
| Termination Method | Solder |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Temperature | -65 to 125 °C |
| Housing Color | Black |
| Lead Finish | Tin |
| Body Orientation | Straight |
| Product Depth | 5.08 mm |
| Product Height | 7.87 mm |
| Product Length | 18.21 mm |
| Replacement Part Number | PART-68046-307LF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Molex | Conn Wire to Board HDR 10 POS 3mm Solder RA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0430451002.pdf |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 24 POS 0.4mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for AXK724347G.pdf |
|
Amphenol-FCI | Conn Unshrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Poly Bag Download PDF datasheet for 78233-110HLF.pdf |
|
Samtec | Conn Open Pin Field Array SKT 180 POS 1.27mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for SEAF-30-05.0-S-06-2-A-K-TR.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 20 POS 2mm Solder ST Thru-Hole Tube Download PDF datasheet for 0878312020.pdf |
|
Samtec | CONN DIP M F 20P RA 2R MS(P2.0,H5.27) - |
|
Panasonic | Conn Board to Board SKT 16 POS 0.35mm Solder ST SMD T R Download PDF datasheet for AXG7160J7.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 3 POS 1.25mm Solder ST SMD Embossed T R Download PDF datasheet for 0533980367.pdf |
|
Molex | Conn Shrouded Header HDR 10 POS 2.54mm Solder ST Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 0702461004.pdf |
|
Samtec | CONN SMD HEADER 300P 10R MS(P1.27,H9.35) - |