0101ZC102KAT2A AVX
0101ZC102KAT2A Images
Please contact us for more photos of 0101ZC102KAT2A
Part Number 0101ZC102KAT2A
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.001uF 10V X7R 10% SMD 0101 125\u00b0C Paper T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level 0101ZC102KAT2A
Datasheet download 0101ZC102KAT2A.pdf
Request Quotation for 0101ZC102KAT2A
0101ZC102KAT2A Specifications
Part Number 0101ZC102KAT2A
Pin Count 2
Capacitance Value 0.001 uF
Rad Hard No
Case Size 0101
Supplier Package 0101
Operating Temperature -55 to 125 °C
Tolerance 10 %
MSL Level 1
Voltage(DC) 10 V
Mounting Surface Mount
Max Processing Temp 260
Dielectric X7R
Termination Style Wraparound
Package/Case 0101
Construction Flat
Case Style Ceramic Chip
Product Dimensions 0.4 x 0.2 x 0.33(Max)
Lead Finish Tin Over Nickel
Product Depth 0.2 mm
Product Height 0.33(Max) mm
Product Length 0.4 mm