08053C101MAT2A AVX
08053C101MAT2A Images
Please contact us for more photos of 08053C101MAT2A
Part Number 08053C101MAT2A
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 100pF 25V X7R 20% SMD 0805 125\u00b0C T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level 08053C101MAT2A
Datasheet download 08053C101MAT2A.pdf
Request Quotation for 08053C101MAT2A
08053C101MAT2A Specifications
Part Number 08053C101MAT2A
Case Size 0805
Capacitance Value 100 pF
Product Dimensions 2.01 x 1.25 mm
Case Style Ceramic Chip
Operating Temperature -55 to 125 °C
MSL Level 1
Dielectric
Military Standard
Failure Rate
Voltage(DC) 25 V
Rad Hard No
Package/Case 0805
Tolerance 20 %
Max Processing Temp 260
Product Depth 1.25 mm
Product Length 2.01 mm