08053C104MAT2A AVX
08053C104MAT2A Images
Please contact us for more photos of 08053C104MAT2A
Part Number 08053C104MAT2A
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.1uF 25V X7R 20% SMD 0805 125\u00b0C Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level 08053C104MAT2A
Datasheet download 08053C104MAT2A.pdf
Request Quotation for 08053C104MAT2A
08053C104MAT2A Specifications
Part Number 08053C104MAT2A
Operating Temperature -55 to 125 °C
Case Size 0805
Product Dimensions 2.01 x 1.25 x 0.94 mm
Tolerance 20 %
Package/Case 0805
Dielectric X7R
Case Style Ceramic Chip
Construction Flat
Voltage(DC) 25 V
Capacitance Value 0.1 uF
Product Depth 1.25 mm
Product Height 0.94(Max) mm
Product Length 2.01 mm