08053D475KAT2A AVX
08053D475KAT2A Images
Please contact us for more photos of 08053D475KAT2A
Part Number 08053D475KAT2A
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 4.7uF 25V X5R 10% SMD 0805 Embossed T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level 08053D475KAT2A
Datasheet download 08053D475KAT2A.pdf
Request Quotation for 08053D475KAT2A
08053D475KAT2A Specifications
Part Number 08053D475KAT2A
Capacitance Value 4.7 uF
Case Size 0805
Tolerance 10 %
Military Standard
Dielectric X5R
Voltage(DC) 25 V
Package/Case 0805
Operating Temperature -55 to 85 °C
Construction Flat
Case Style Ceramic Chip
Product Dimensions 2.01 x 1.25 x 1.4 mm
Product Depth 1.25 mm
Product Height 1.4(Max) mm
Product Length 2.01 mm