08055A8R2CAT2A AVX
08055A8R2CAT2A Images
Please contact us for more photos of 08055A8R2CAT2A
Part Number 08055A8R2CAT2A
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 8.2pF 50V C0G 0.25pF SMD 0805 125\u00b0C Paper T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level 08055A8R2CAT2A
Datasheet download 08055A8R2CAT2A.pdf
Request Quotation for 08055A8R2CAT2A
08055A8R2CAT2A Specifications
Part Number 08055A8R2CAT2A
Construction Flat
Package/Case 0805
Voltage(DC) 50 V
Case Style Ceramic Chip
Tolerance 0.25 pF
Lead Finish Matte Tin
Rad Hard No
Capacitance Value 8.2 pF
Failure Rate
Case Size 0805
Operating Temperature -55 to 125 °C
Product Dimensions 2.01 x 1.25 x 0.94 mm
MSL Level 1
Dielectric C0G
Military Standard
Product Depth 1.25 mm
Product Height 0.94(Max) mm
Product Length 2.01 mm