| Part Number | 12061A122FAT2A |
|---|---|
| Manufacturer | AVX |
| Quantity in stock | 360050 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 0.0012uF 100V C0G 1% SMD 1206 125\u00b0C Paper T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 12061A122FAT2A |
| Datasheet download |
| Part Number | 12061A122FAT2A |
|---|---|
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Dielectric | C0G |
| MSL Level | 1 |
| Rad Hard | No |
| Case Size | 1206 |
| Capacitance Value | 0.0012 uF |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Package/Case | 1206 |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Product Dimensions | 3.2 x 1.6 x 0.94 mm |
| Tolerance | 1 % |
| Voltage(DC) | 100 V |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Construction | Flat |
| Product Depth | 1.6 mm |
| Product Height | 0.94(Max) mm |
| Product Length | 3.2 mm |
| Replacement Part Number | PART-12061A122FAT2A |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
AVX | MLCC 1206 X5R 4.7UF 25V 20% Download PDF datasheet for 12063D475MAK2A.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 0.0033uF 50V X7R 10% SMD 0805 Paper T R Download PDF datasheet for C0805C332K5RACTU.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.068uF 50V X7R 10% SMD 0603 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 06035C683K4T2A.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 10uF 25V X7R 10% SMD 1206 125\u00b0C Embossed Plastic T R Download PDF datasheet for C1206C106K3RAC7800.pdf |
|
KEMET | CAP 0.039UF 25VDC X7R 5% SMD 0603 Download PDF datasheet for C0603C393J3RACTU.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 1uF 100V X7R 10% SMD 1206 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for 12061C105KAT2A.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 0.01uF 100V X7R 10% SMD 0805 125\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for C0805S103K1RAC.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Cap Ceramic 10uF 10V X5R 10% SMD 0805 85\u00b0C T R Download PDF datasheet for LMK212ABJ106KD-T.pdf |
|
AVX | Cap MLCC SMD 0603 100V NP0 (C0G) 220pF \u00b15% Commercial 13\"T R Download PDF datasheet for 06031A221JAT4A.pdf |
|
AVX | Capacitor SMD Ceramic 0201 Case 6.3Vdc X5R Dielectric 0.47\u00b5F \u00b110% \u00f87\"T R Download PDF datasheet for 02016D474KAT2A.pdf |