| Part Number | 12101C225KAZ2A |
|---|---|
| Manufacturer | AVX |
| Quantity in stock | 346850 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 2.2uF 100V X7R 10% SMD 1210 FlexiTerm 125\u00b0C T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 12101C225KAZ2A |
| Datasheet download |
| Part Number | 12101C225KAZ2A |
|---|---|
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Case Size | 1210 |
| Product Dimensions | 3.2 x 2.5 x 2.79 mm |
| Rad Hard | No |
| MSL Level | 1 |
| Tolerance | 10 % |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Package/Case | 1210 |
| Dielectric | X7R |
| Construction | Flat |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Voltage(DC) | 100 V |
| Capacitance Value | 2.2 uF |
| Product Depth | 2.5 mm |
| Product Height | 2.79(Max) mm |
| Product Length | 3.2 mm |
| Replacement Part Number | PART-12101C225KAZ2A |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
AVX | Cap Ceramic 0.01uF 500V X7R 20% Radial 5.08mm 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for SR217C103MAATR1.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Cap Ceramic 10uF 35V X5R 10% SMD 1206 85\u00b0C T R Download PDF datasheet for GMK316BJ106KL-T.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 8.2pF 50V C0G 0.25pF SMD 0805 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 08055A8R2CAT2A.pdf |
|
Murata Manufacturing | Cap Ceramic 1uF 50V X7R 5% SMD 1206 125\u00b0C Embossed T R Download PDF datasheet for GCM31MR71H105JA55L.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 33pF 200V C0G 5% Radial 2.54mm 125\u00b0C Bulk Download PDF datasheet for SR152A330JAR.pdf |
|
NIC Components | Cap Ceramic 0.01uF 25V X7R 10% SMD 0402 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for NMC0402X7R103K25TRPF.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 470pF 50V C0G 2% SMD 0805 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 08055A471GAT2A.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 2.2uF 50V Z5U 20% Radial 5.08mm 85\u00b0C T R Download PDF datasheet for C330C225M5U5TA7303.pdf |
|
Johanson Technology | Cap Ceramic 180pF 1000V C0G 2% SMD 1111 125\u00b0C Emboss T R Download PDF datasheet for 102S42E181GV4E.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.0027uF 100V X7R 10% SMD 0805 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 08051C272KAT2A.pdf |