| Part Number | 1210GA221JAT1A |
|---|---|
| Manufacturer | AVX |
| Quantity in stock | 207720 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Cap Ceramic 220pF 2000V C0G 5% SMD 1210 125\u00b0C T R |
| Category | Capacitors |
| Family | Capacitor Ceramic Multilayer |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 1210GA221JAT1A |
| Datasheet download |
| Part Number | 1210GA221JAT1A |
|---|---|
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Package/Case | 1210 |
| Case Size | 1210 |
| Product Dimensions | 3.2 x 2.5 x 1.7 mm |
| Rad Hard | No |
| Voltage(DC) | 2 kV |
| Tolerance | 5 % |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Dielectric | C0G |
| MSL Level | 1 |
| Case Style | Ceramic Chip |
| Capacitance Value | 220 pF |
| Construction | Flat |
| Product Depth | 2.5 mm |
| Product Height | 1.7(Max) mm |
| Product Length | 3.2 mm |
| Replacement Part Number | PART-1210GA221JAT1A |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
AVX | Capacitor SMD Ceramic 0201 Case 10Vdc X5R Dielectric 2700pF \u00b110% \u00f87\"T R Download PDF datasheet for 0201ZD272KAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 82pF 25V C0G 1% SMD 0402 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 04023A820FAT2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.012uF 50V X7R 5% SMD 0805 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 08055C123J4T2A.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.1uF 50V X7R 10% Axial 125\u00b0C T R Download PDF datasheet for SA205C104KAR.pdf |
|
AVX | CAP 0.01UF 10VDC X7R 10% SMD 0603 Download PDF datasheet for 0603ZC103KAT2A.pdf |
|
KEMET | CAPACITOR SMD Multilayer Ceramic MLCC 1206 Case 2200pF \u00b110% 1000Vdc X7R Dielectric -55\u00b0C~+125\u00b0C T R Download PDF datasheet for C1206C222KDRAC7800.pdf |
|
KEMET | CAP 4.7UF 6.3VDC X5R 20% SMD 0603 Download PDF datasheet for C0603C475M9PAC7196.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 0.0047uF 1000V X7R 10% SMD 1206 125\u00b0C Plastic T R Download PDF datasheet for C1206C472KDRAC7800.pdf |
|
AVX | Cap Ceramic 0.01uF 50V X7R 20% SMD 0805 125\u00b0C Paper T R Download PDF datasheet for 08055C103MAT2A.pdf |
|
KEMET | Cap Ceramic 10uF 25V X7R 10% SMD 1210 125\u00b0C Plastic T R Download PDF datasheet for C1210X106K3RAC7800.pdf |