SA105C103KAR AVX
SA105C103KAR Images
Please contact us for more photos of SA105C103KAR
Part Number SA105C103KAR
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.01uF 50V X7R 10% Axial 125\u00b0C T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level SA105C103KAR
Datasheet download SA105C103KAR.pdf
Request Quotation for SA105C103KAR
SA105C103KAR Specifications
Part Number SA105C103KAR
Dielectric X7R
Package/Case 2.54(Max) X 4.32(Max)
Voltage(DC) 50 V
Capacitance Value 0.01 uF
Product Dimensions 4.32 mm
Lead Diameter 0.445 mm
Mounting Through Hole
Case Style Dipped
Rad Hard No
Operating Temperature -55 to 125 °C
Tolerance 10 %