SR151C102KAR AVX
SR151C102KAR Images
Please contact us for more photos of SR151C102KAR
Part Number SR151C102KAR
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.001uF 100V X7R 10% Radial 2.54mm 125\u00b0C Bulk
ROHS Compliant Yes
MSL Level SR151C102KAR
Datasheet download SR151C102KAR.pdf
Request Quotation for SR151C102KAR
SR151C102KAR Specifications
Part Number SR151C102KAR
Dielectric X7R
Package/Case 3.81(Max) X 2.54(Max) X 3.81(Max)
Voltage(DC) 100 V
Lead Pitch For Radial 2.54 mm
Product Dimensions 3.81 x 2.54 x 3.81 mm
Mounting Through Hole
Wire Form Straight
Seated Plane Height 5.33 mm
Capacitance Value 0.001 uF
Rad Hard No
Tolerance 10 %
Operating Temperature -55 to 125 °C
Lead Diameter 0.508 mm