SR211A332JARTR1 AVX
SR211A332JARTR1 Images
Please contact us for more photos of SR211A332JARTR1
Part Number SR211A332JARTR1
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.0033uF 100V C0G 5% Radial 5.08mm 125\u00b0C T R
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level SR211A332JARTR1
Datasheet download SR211A332JARTR1.pdf
Request Quotation for SR211A332JARTR1
SR211A332JARTR1 Specifications
Part Number SR211A332JARTR1
Capacitance Value 0.0033 uF
Voltage(DC) 100 V
Product Dimensions 5.08 x 3.175 x 5.08 mm
Package/Case 5.08(Max) X 3.175(Max) X 5.08(Max)
Seated Plane Height 7.62 mm
Lead Pitch For Radial 5.08 mm
Mounting Through Hole
Termination Style Radial
Case Style Dipped
Rad Hard No
Tolerance 5 %
Operating Temperature -55 to 125 °C
Failure Rate
Max Processing Temp 260
MSL Level 1
Dielectric C0G
Lead Finish Matte Tin
Wire Form Inside Crimp Standoff
Military Standard
Lead Diameter 0.508 mm