SR301C224JAR AVX
SR301C224JAR Images
Please contact us for more photos of SR301C224JAR
Part Number SR301C224JAR
Manufacturer AVX
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Cap Ceramic 0.22uF 100V X7R 5% Radial 5.08mm 125\u00b0C Bulk
Category Capacitors
Family Capacitor Ceramic Multilayer
ROHS Compliant Yes
MSL Level SR301C224JAR
Datasheet download SR301C224JAR.pdf
Request Quotation for SR301C224JAR
SR301C224JAR Specifications
Part Number SR301C224JAR
Dielectric X7R
Voltage(DC) 100 V
Lead Pitch For Radial 5.08 mm
Mounting Through Hole
Failure Rate
Termination Style Radial
Seated Plane Height 9.14 mm
Case Style Dipped
Package/Case 7.62(Max) X 3.81(Max) X 7.62(Max)
Wire Form Straight
Rad Hard No
Tolerance 5 %
Operating Temperature -55 to 125 °C
Capacitance Value 0.22 uF
Lead Diameter 0.508 mm
Product Dimensions 7.62 x 3.81 x 7.62 mm