| Part Number | 2031-42T-SM-RPLF |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns |
| Quantity in stock | 558890 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Surge Arrestor 2-Pole Gas Discharge Tube 360VDC 1kA SMD T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | Surge Arrestor |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 2031-42T-SM-RPLF |
| Datasheet download |
| Part Number | 2031-42T-SM-RPLF |
|---|---|
| MSL Level | 1 |
| Maximum Surge Current | 1 kA |
| Type | 2-Pole Gas Discharge Tube |
| Failsafe Protection | No |
| Lead Finish | Tin |
| Maximum Voltage Rating | 360 Vdc |
| Package Type | SMD |
| Mounting | Surface Mount |
| Rad Hard | No |
| Product Dimensions | 4.4 x 5 x 5 |
| Supplier Package | SMD |
| Pin Count | 2 |
| Product Depth | 5 mm |
| Product Height | 5 mm |
| Product Length | 4.4 mm |
| Replacement Part Number | PART-2031-42T-SM-RPLF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Bourns | Surge Arrestor Gas Discharge Tube 420V 12kA SMD T R Download PDF datasheet for 2017-42-SMH-RPLF.pdf |
|
TDK | Surge Arrestor 2-Electrode Arrestor 90VDC 10KA Thru-Hole T R Download PDF datasheet for B88069X720S102.pdf |
|
Bourns | GDT 3-POLE LIGHT DUTY 470V 6X8MM RADIAL Download PDF datasheet for 2056-47-B2LF.pdf |
|
Bourns | Surge Arrestor 3-Pole Gas Discharge Tube 420VDC 20kA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 2036-42-B2LF.pdf |
|
Bourns | Surge Arrestor Gas Discharge Tube 420VDC 10kA SMD T R Download PDF datasheet for 2035-42-SM-RPLF.pdf |
|
Bourns | Surge Arrestor Gas Discharge Tube 350VDC 10kA SMD T R Download PDF datasheet for 2035-35-SM-RPLF.pdf |
|
TDK | 2-Electrode Arrestor 90V SMD T R Download PDF datasheet for B88069X6241T902.pdf |
|
TDK | Surge Arrestor 2-Electrode Arrestor 90VDC Thru-Hole T R - |
|
TDK | Surge Arrestor 2-Electrode Surge Arrestor 90VDC 25KA Thru-Hole T R Download PDF datasheet for B88069X1380S102.pdf |
|
Bourns | Gas Discharge Tubes - GDTs Gas Plasma Arrestors 350volts AXIAL GDT 15kA 8X6mm DIA Download PDF datasheet for 2049-35-BLF.pdf |