| Part Number | 2056-47-B2LF |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns |
| Quantity in stock | 176010 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | GDT 3-POLE LIGHT DUTY 470V 6X8MM RADIAL |
| Category | Circuit Protection |
| Family | Surge Arrestor |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 2056-47-B2LF |
| Datasheet download |
| Part Number | 2056-47-B2LF |
|---|---|
| Type | 3-Electrode Gas Discharge Tube |
| Family | 2056 |
| Maximum Voltage Rating | 470 Vdc |
| Lead Free | Yes |
| Package Type | Axial Leaded |
| Mounting | Through Hole |
| Maximum Surge Current | 5 kA |
| Packaging | Bulk |
| Failsafe Protection | No |
| Rad Hard | No |
| Product Diameter | 6.3 mm |
| Product Length | 8.5 mm |
| Replacement Part Number | PART-2056-47-B2LF |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Bourns | Surge Arrestor 2-Pole Gas Discharge Tube 185VDC 1kA SMD T R Download PDF datasheet for 2031-23T-SM-RPLF.pdf |
|
Bourns | Surge Arrestor Gas Discharge Tube 420V 12kA SMD T R Download PDF datasheet for 2017-42-SMH-RPLF.pdf |
|
Bourns | Surge Arrestor 3-Electrode Gas Discharge Tube 150VDC 10kA SMD T R Download PDF datasheet for 2038-15-SM-RPLF.pdf |
|
Bourns | Precision Gas Discharge Tube Surge Protector 2-Pin T R Download PDF datasheet for 2027-15-SM-RPLF.pdf |
|
TDK | Surge Arrestor 2-Electrode Surge Arrestor 720VDC 10KA Thru-Hole T R Download PDF datasheet for B88069X780S102.pdf |
|
TDK | Surge Arrestor 2-Electrode Arrestor 150VDC 2KA SMD T R Download PDF datasheet for B88069X6071T203.pdf |
|
Bourns | Surge Arrestor 3-Pole Gas Discharge Tube 350VDC Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 2026-35-C4F-S01.pdf |
|
Bourns | GAS DISCHARGE TUBE Download PDF datasheet for 2037-60-B5LF.pdf |
|
Bourns | Surge Arrestor 3-Pole Gas Discharge Tube 90VDC 20kA Thru-Hole Tray Download PDF datasheet for 2036-09-B2LF.pdf |
|
Bourns | Surge Arrestor Gas Discharge Tube 350VDC 10kA SMD T R Download PDF datasheet for 2035-35-SM-RPLF.pdf |