CR0805-FX-1002GLF Bourns
CR0805-FX-1002GLF Images
Please contact us for more photos of CR0805-FX-1002GLF
Part Number CR0805-FX-1002GLF
Manufacturer Bourns
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 0805 10K Ohm 1% 1 8W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD SMD Paper Tape on Plastic Reel
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level CR0805-FX-1002GLF
Datasheet download CR0805-FX-1002GLF.pdf
Request Quotation for CR0805-FX-1002GLF
CR0805-FX-1002GLF Specifications
Part Number CR0805-FX-1002GLF
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Package Type SMD
Case Size 0805
Max Processing Temp 260
Resistance Value 10 kOhm
Product Dimensions 2 x 1.25 x 0.5 mm
Type Thick Film
Rad Hard No
Lead Finish Tin
MSL Level 1
Case Style Molded
Power Rating 0.125 W
Tolerance 1 %
Mounting Surface Mount
Operating Temperature -55 to 155 °C
Product Depth 1.25 mm
Product Height 0.5 mm
Product Length 2 mm