CRM2512-FX-1500ELF Bourns
CRM2512-FX-1500ELF Images
Please contact us for more photos of CRM2512-FX-1500ELF
Part Number CRM2512-FX-1500ELF
Manufacturer Bourns
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Res Thick Film 2512 150 Ohm 1% 2W \u00b1100ppm \u00b0C Molded SMD T R
Category Resistor
Family Resistor Fixed Single-Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level CRM2512-FX-1500ELF
Datasheet download CRM2512-FX-1500ELF.pdf
Request Quotation for CRM2512-FX-1500ELF
CRM2512-FX-1500ELF Specifications
Part Number CRM2512-FX-1500ELF
Operating Temperature -55 to 155 °C
MSL Level 1
Mounting Surface Mount
Power Rating 2 W
Resistance Value 150 Ohm
Temperature Coefficient ±100 ppm/°C
Tolerance 1 %
Lead Finish Tin Over Nickel
Product Dimensions 6.3 x 3.1 x 0.6
Case Size 2512
Pin Count 2
Rad Hard No
Max Processing Temp 260
Case Style Molded
Termination Style Wraparound
Supplier Package 2512
Product Depth 3.1 mm
Product Height 0.6 mm
Product Length 6.3 mm