PM3602-300-RC Bourns
PM3602-300-RC Images
Please contact us for more photos of PM3602-300-RC
Part Number PM3602-300-RC
Manufacturer Bourns
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Ind Power Wirewound 300uH 1200uH 20% Iron 320mA 160mA T R
Category Inductor
Family Inductor Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level PM3602-300-RC
Datasheet download PM3602-300-RC.pdf
Request Quotation for PM3602-300-RC
PM3602-300-RC Specifications
Part Number PM3602-300-RC
Technology Wirewound
Lead Finish Tin/Silver/Copper
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Max Processing Temp 245
Product Dimensions 11.48 x 11.48 x 5.72 mm
Operating Temperature -55 to 125 °C
MSL Level 1
Package/Case 11.48 X 11.48 X 5.72
Product Depth 11.48 mm
Product Height 5.72 mm
Product Length 11.48 mm