SDR1006-101KL Bourns
SDR1006-101KL Images
Please contact us for more photos of SDR1006-101KL
Part Number SDR1006-101KL
Manufacturer Bourns
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Ind Power Wirewound 100uH 10% 1KHz 15Q-Factor Ferrite 970mA T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level SDR1006-101KL
Datasheet download SDR1006-101KL.pdf
Request Quotation for SDR1006-101KL
SDR1006-101KL Specifications
Part Number SDR1006-101KL
Product Dimensions 5.8 mm
Test Frequency 1 kHz
Package/Case 9.8 X 5.8
Operating Temperature -40 to 125 °C
Rad Hard No
MSL Level 1
Tolerance 10 %
Technology Wirewound
Product Diameter 9.8 mm
Product Height 5.8 mm