| Part Number | FP1309B1-R150-R |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Quantity in stock | 559300 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power 150nH 10% 100KHz Ferrite 60A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | FP1309B1-R150-R |
| Datasheet download |
| Part Number | FP1309B1-R150-R |
|---|---|
| Maximum DC Current | 60 A |
| Pin Count | 2 |
| Rad Hard | No |
| Supplier Package | SMD |
| Tolerance | 10 % |
| Inductance | 150 nH |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Core Material | Ferrite |
| Package Dimensions | 12.8 x 8.3 x 8.8 mm |
| Type | Power |
| Maximum Processing Temperature | 250 °C |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Maximum DC Resistance | 190 uOhm |
| Package/Case | 12.8(Max) X 8.3(Max) X 8.8(Max) |
| Product Depth | 8.3(Max) mm |
| Product Height | 8.8(Max) mm |
| Product Length | 12.8(Max) mm |
| Replacement Part Number | PART-FP1309B1-R150-R |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
API Delevan | Ind Power Unshielded Wirewound 2.2uH 10% 1KHz Ferrite 850mA 1812 T R Download PDF datasheet for P1812R-222K.pdf |
|
Bourns | Ind Common Mode Chip 11uH 700 Ohm -30% to 50% 100KHz Ferrite 300mA 1812 T R Download PDF datasheet for SRF4532-110Y.pdf |
|
Sumida | Ind Power Shielded Wirewound 2.2uH 20% 100KHz Ferrite 12.5A Carrier T R Download PDF datasheet for CEP125NP-2R2MC-U.pdf |
|
Sumida | Ind Power Shielded Wirewound 600nH 30% 100KHz Ferrite 17A Carrier T R Download PDF datasheet for CDEP134NP-0R6NC-H.pdf |
|
Bourns | Ind Common Mode Chip Wirewound 90Ohm 25% 100MHz Ferrite 330mA 0805 T R Download PDF datasheet for SRF2012-900Y.pdf |
|
Eaton | Ind Power Metal Foil 2.2uH 20% 300KHz Ferrite 55.5A Bulk Download PDF datasheet for HC3-2R2-R.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 2uH 30% 100KHz 10Q-Factor Ferrite 1.1A T R Download PDF datasheet for SRU3014-2R0Y.pdf |
|
Pulse | Ind Power Shielded Wirewound 27uH 20% 100KHz 1.2A T R Download PDF datasheet for P1167.273NLT.pdf |
|
Eaton | Ind Power Shielded Wirewound 1uH 20% 100KHz Ferrite 15A T R Download PDF datasheet for DR125-1R0-R.pdf |
|
Abracon | Ind Chip Shielded Wirewound 12uH 10% 100KHz 10Q-Factor Ferrite 400mA 1210 T R Download PDF datasheet for AISC-1210HS-120K-T2.pdf |