SRF0905A-251Y Bourns
SRF0905A-251Y Images
Please contact us for more photos of SRF0905A-251Y
Part Number SRF0905A-251Y
Manufacturer Bourns
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Ind Line Filter Toroid 250uH 600Ohm 50% 100KHz Ferrite 1.2A T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level SRF0905A-251Y
Datasheet download SRF0905A-251Y.pdf
Request Quotation for SRF0905A-251Y
SRF0905A-251Y Specifications
Part Number SRF0905A-251Y
Technology Toroid
Product Dimensions 9.2 x 6 x 5
Type Line Filter
Test Frequency 100 kHz
Max Processing Temp 250
Core Material Ferrite
Supplier Package SMD
Tolerance 50 %
Rad Hard No
MSL Level 1
Pin Count 4
Operating Temperature -40 to 105 °C
Lead Finish Tin Over Nickel
Product Depth 6 mm
Product Height 5 mm
Product Length 9.2 mm