SRF1260-3R3Y Bourns
SRF1260-3R3Y Images
Please contact us for more photos of SRF1260-3R3Y
Part Number SRF1260-3R3Y
Manufacturer Bourns
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Ind Power Shielded Wirewound 3.3uH 13.2uH 30% 100KHz Ferrite 9.26A 4.63A T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level SRF1260-3R3Y
Datasheet download SRF1260-3R3Y.pdf
Request Quotation for SRF1260-3R3Y
SRF1260-3R3Y Specifications
Part Number SRF1260-3R3Y
Rad Hard No
Operating Temperature -40 to 125 °C
Product Dimensions 12.5 x 12.5 x 6.2 mm
Protection Style Shielded
Package/Case 12.5 X 12.5 X 6.2
Type Power
Technology Wirewound
Test Frequency 100 kHz
Core Material Ferrite
Tolerance 30 %
Product Depth 12.5 mm
Product Height 6.2 mm
Product Length 12.5 mm