| Part Number | P1171.564NLT |
|---|---|
| Manufacturer | Pulse |
| Quantity in stock | 737390 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power Shielded Wirewound 560uH 20% 100KHz 630mA T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | P1171.564NLT |
| Datasheet download |
| Part Number | P1171.564NLT |
|---|---|
| Tolerance | 20 % |
| Technology | Wirewound |
| Rad Hard | No |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Type | Power |
| Operating Temperature | -40 to 130 °C |
| Product Dimensions | 12.24 x 12.24 x 6 mm |
| Protection Style | Shielded |
| Package/Case | 12.24 X 12.24 X 6 |
| Product Depth | 12.24 mm |
| Product Height | 6 mm |
| Product Length | 12.24 mm |
| Replacement Part Number | PART-P1171.564NLT |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Murata Manufacturing | Ind Power Chip Shielded Multi-Layer 1uH 20% 1MHz Ferrite 1.2A 1206 Embossed T R Download PDF datasheet for LQM31PN1R0M00L.pdf |
|
Bourns | Ind Power Semi-Shielded Wirewound 15uH 20% 100KHz Ferrite 1.8A 6028 T R Download PDF datasheet for SRN6028-150M.pdf |
|
ACX | Ind High Frequency Multi-Layer 3.3nH 0.3nH 4Q-Factor Ceramic 300mA 0603 T R Download PDF datasheet for HI0603-1C3N3SNT.pdf |
|
Laird | Ind Common Mode Choke 130 Ohm 100MHz 10A Pin Bulk Download PDF datasheet for CM4545Z131B-10.pdf |
|
Eaton | Ind High Current Power Shielded Wirewound 4.7uH 25% 100KHz Powdered Iron 5A T R Download PDF datasheet for HCP0704-4R7-R.pdf |
|
Panasonic | Ind Power Choke Coil 1.06uH 20% 100KHz 16A T R Download PDF datasheet for ETQP6F1R1BFA.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Ind Power Wirewound 1uH 30% 100KHz Ferrite 4A Embossed T R Download PDF datasheet for NRS5030T1R0NMGJV.pdf |
|
Eaton | Ind Power 220nH 10% 100KHz Ferrite 61A T R Download PDF datasheet for FP1110V1-R22-R.pdf |
|
Vishay | Ind Chip Wirewound 150nH 2% 150MHz 35Q-Factor Ceramic 280mA 0603 T R Download PDF datasheet for IMC0603ERR15G01.pdf |
|
Bourns | Ind Chip Multi-Layer 2.2nH 0.3nH 100MHz 18Q-Factor Ceramic 300mA 0805 T R Download PDF datasheet for CE201210-2N2D.pdf |