SRN4018-3R3M Bourns
SRN4018-3R3M Images
Please contact us for more photos of SRN4018-3R3M
Part Number SRN4018-3R3M
Manufacturer Bourns
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Ind Power Semi-Shielded Wirewound 3.3uH 20% 100KHz Ferrite 2.2A 1515 T R
Category Inductor
Family Inductor Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level SRN4018-3R3M
Datasheet download SRN4018-3R3M.pdf
Request Quotation for SRN4018-3R3M
SRN4018-3R3M Specifications
Part Number SRN4018-3R3M
Package/Case 1515
Product Dimensions 4.2 x 4.2 x 1.8 mm
MSL Level 1
Lead Finish Tin
Operating Temperature -25 to 120 °C
Protection Style Semi-Shielded
Technology Wirewound
Rad Hard No
Max Processing Temp 260
Tolerance 20 %
Core Material Ferrite
Test Frequency 100 kHz
Type Power
Product Depth 4.2 mm
Product Height 1.8 mm
Product Length 4.2 mm