| Part Number | HCP0704-3R3-R |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Quantity in stock | 530270 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind High Current Power Shielded Wirewound 3.3uH 25% 100KHz Powdered Iron 6A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | HCP0704-3R3-R |
| Datasheet download |
| Part Number | HCP0704-3R3-R |
|---|---|
| Test Frequency | 100 kHz |
| Tolerance | 25 % |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Technology | Wirewound |
| Core Material | Powdered Iron |
| Product Dimensions | 6.8 x 6.8 x 4 mm |
| Minimum Quality Factor | |
| Impedance | |
| Maximum DC Current | |
| Maximum DC Resistance | |
| Maximum Self Resonant Frequency | |
| Inductance | |
| Protection Style | Shielded |
| Type | High Current Power |
| Operating Temperature | -40 to 155 °C |
| Package/Case | 6.8 X 6.8 X 4 |
| Product Depth | 6.8 mm |
| Product Height | 4 mm |
| Product Length | 6.8 mm |
| Replacement Part Number | PART-HCP0704-3R3-R |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Pulse | Ind Power Bead Wirewound 220nH 20% 25A T R Download PDF datasheet for PA1211.221NLT.pdf |
|
Abracon | Ind Chip Wirewound 3.6nH 5% 250MHz 20Q-Factor Ceramic 840mA 0402 T R Download PDF datasheet for AISC-0402-3N6J-T.pdf |
|
NIC Components | Ind High Current Chip Bead 220Ohm 25% 100MHz Ferrite 2A 0603 T R Download PDF datasheet for NCB-H0603R221TR200F.pdf |
|
Bourns | Ind Power Semi-Shielded Wirewound 15uH 20% 100KHz Ferrite 1.8A 6028 T R Download PDF datasheet for SRN6028-150M.pdf |
|
Vishay | Ind High Current Shielded Wirewound 1.5uH 20% 100KHz 3.8A 1212 T R Download PDF datasheet for IHLP1212BZER1R5M11.pdf |
|
NIC Components | Ind Power Unshielded Wirewound 10uH 20% 100KHz 2.02A T R Download PDF datasheet for NPI65LS100MTRF.pdf |
|
NIC Components | Ind Power Shielded Wirewound 10uH 20% 1KHz 3.8A T R Download PDF datasheet for NPIS104F100MTRF.pdf |
|
Laird | Ind Chip Bead 1KOhm 100MHz Ferrite 400mA 1206 T R Download PDF datasheet for HZ1206D102R-10.pdf |
|
TAIYO YUDEN | MULTILAYER CHIP INDUCTOR FOR HIGH FREQUENCY Download PDF datasheet for LG HK 1608 2N7S-T.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 100uH 30% 100KHz 13.1Q-Factor Ferrite 350mA T R Download PDF datasheet for SRR5018-101Y.pdf |