| Part Number | SRN8040-4R7Y |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns |
| Quantity in stock | 305990 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power Semi-Shielded Wirewound 4.7uH 30% 100KHz Ferrite 4.1A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SRN8040-4R7Y |
| Datasheet download |
| Part Number | SRN8040-4R7Y |
|---|---|
| Tolerance | 30 % |
| MSL Level | 1 |
| Lead Finish | Tin |
| Product Dimensions | 8.3 x 8.3 x 4 mm |
| Package/Case | 8.3 X 8.3 X 4 |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Protection Style | Semi-Shielded |
| Technology | Wirewound |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Max Processing Temp | 255 |
| Product Depth | 8.3 mm |
| Product Height | 4 mm |
| Product Length | 8.3 mm |
| Replacement Part Number | PART-SRN8040-4R7Y |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ACX | Ind RF Chip Multi-Layer 22nH 5% 100MHz 5Q-Factor Ceramic 200mA 0201 T R Download PDF datasheet for HI0603-1B22NJHT.pdf |
|
Eaton | Ind Power Wirewound 3.3uH 20% 100KHz Ferrite 1.89A T R Download PDF datasheet for UP0.4C-3R3-R.pdf |
|
Vishay | Ind High Current Bead Shielded Multi-Layer 50Ohm 25% 100MHz Ferrite 6A 1206 T R Download PDF datasheet for ILHB1206ER500V.pdf |
|
Vishay | Ind High Current Bead Shielded Multi-Layer 60Ohm 25% 100MHz Ferrite 3A 0805 T R Download PDF datasheet for ILHB0805ER600V.pdf |
|
Vishay | Inductor, SMD, 33uH, \u00b120%, 1.2A, 13\"T R 600 Download PDF datasheet for LPE4841ER330MG.pdf |
|
Bourns | Ind Power Semi-Shielded Wirewound 4.7uH 20% 100KHz Ferrite 2A 2020 T R Download PDF datasheet for SRN5020-4R7M.pdf |
|
Eaton | Ind Power Shielded Wirewound 100uH 20% 100KHz 1.745A T R Download PDF datasheet for DRA125-101-R.pdf |
|
Vishay | Ind Common Mode Choke Wirewound 260Ohm 20% 100MHz 310mA 1206 T R Download PDF datasheet for ICM1206ER261M.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 47uH 30% 100KHz 10.88Q-Factor Ferrite 750mA T R Download PDF datasheet for SRR4028-470Y.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 820nH 20% 100KHz Powdered Iron 15A T R Download PDF datasheet for SRP6540-R82M.pdf |