| Part Number | SRP1040-5R6M |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns |
| Quantity in stock | 866540 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power Shielded Wirewound 5.6uH 20% 100KHz Iron 7A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SRP1040-5R6M |
| Datasheet download |
| Part Number | SRP1040-5R6M |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Lead Finish | Tin |
| MSL Level | 1 |
| Product Dimensions | 11.8 x 10.5 x 4.2 mm |
| Protection Style | Shielded |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Technology | Wirewound |
| Tolerance | 20 % |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Package/Case | 11.8 X 10.5 X 4.2 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Product Depth | 10.5 mm |
| Product Height | 4.2 mm |
| Product Length | 11.8 mm |
| Replacement Part Number | PART-SRP1040-5R6M |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Ind High Current Shielded Wirewound 6.8uH 20% 100KHz 8A 4040 T R Download PDF datasheet for IHLP4040DZER6R8M01.pdf |
|
Pulse | Ind Power Wirewound 2.3uH 25% 100KHz 7A T R Download PDF datasheet for PG0083.232NLT.pdf |
|
Pulse | Ind Power Bead Wirewound 72nH 20% 31A T R Download PDF datasheet for PA1212.700NLT.pdf |
|
API Delevan | Ind RF Shielded Wirewound 750nH 10% 25MHz 40Q-Factor Ferrite 735mA 1008 T R Download PDF datasheet for S1008-751K.pdf |
|
Bourns | Ind Power Wirewound 15mH 5% 1KHz 30Q-Factor Ferrite 20mA T R Download PDF datasheet for SDR0503-153JL.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 220uH 880uH 20% 100KHz Ferrite 1.19A 0.594A T R Download PDF datasheet for SRF1260-221M.pdf |
|
TE Connectivity | Ind Bead Multi-Layer 1KOhm Ferrite 350mA 0805 T R Download PDF datasheet for 2-1624117-0.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 3.3uH 20% 100KHz Iron 7A T R Download PDF datasheet for SRP7030-3R3FM.pdf |
|
Vishay | Ind Power Shielded Wirewound 10uH 20% 100KHz 3A 2525 T R Download PDF datasheet for IHLP2525CZER100M07.pdf |
|
Vishay | Ind High Current Wirewound 5.6uH 15% 1KHz Ferrite 3.8A 4825 T R Download PDF datasheet for IHSM4825ER5R6L.pdf |