| Part Number | SRR1210-150M |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns |
| Quantity in stock | 270970 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power Shielded Wirewound 15uH 20% 100KHz 16Q-Factor Ferrite 5.8A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SRR1210-150M |
| Datasheet download |
| Part Number | SRR1210-150M |
|---|---|
| Technology | Wirewound |
| Max Processing Temp | 230 |
| Tolerance | 20 % |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Type | Power |
| Core Material | Ferrite |
| Package/Case | 12.5 X 12.5 X 10 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Rad Hard | No |
| Product Dimensions | 12.5 x 12.5 x 10 mm |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Protection Style | Shielded |
| MSL Level | 1 |
| Product Depth | 12.5 mm |
| Product Height | 10 mm |
| Product Length | 12.5 mm |
| Replacement Part Number | PART-SRR1210-150M |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Eaton | Ind Power Wirewound 3.3uH 10% 100KHz Ferrite 10A T R Download PDF datasheet for HCF1007-3R3-R.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 4.7uH 30% 100KHz 9Q-Factor Ferrite 2.2A T R Download PDF datasheet for SRU5028-4R7Y.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Ind High Frequency Chip Multi-Layer 5.4nH 0.2nH 500MHz 14Q-Factor Ceramic 315mA 0201 Paper T R Download PDF datasheet for LG HKQ0603U5N4C-T.pdf |
|
Bourns | Ind Power Semi-Shielded Wirewound 68uH 20% 100KHz Ferrite 900mA T R Download PDF datasheet for SRN6045-680M.pdf |
|
Vishay | Ind High Current Shielded Wirewound 3.3uH 20% 100KHz 5A 2020 T R Download PDF datasheet for IHLP2020CZER3R3M01.pdf |
|
Laird | Ind Chip Bead 80Ohm 100MHz 5A 0805 T R Download PDF datasheet for HI0805R800R-10.pdf |
|
Bourns | Ind General Purpose Chip Wirewound 68uH 10% 2.52MHz 50Q-Factor Ferrite 130mA 1812 T R Download PDF datasheet for CM453232-680KL.pdf |
|
Eaton | POWER INDUCTOR, SMT TYPE - |
|
Panasonic | Ind Choke Coil Shielded 4.7uH 30% 100KHz 980mA 1212 Embossed Carrier T R Download PDF datasheet for ELLVGG4R7N.pdf |
|
Murata Manufacturing | Ind Chip Bead 30 Ohm 25% 100MHz Ferrite 5A 0603 Paper T R Download PDF datasheet for BLM18KG300TN1D.pdf |