| Part Number | HC8-1R9-R |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Quantity in stock | 691630 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power Wirewound 1.9uH 20% 100KHz 12.4A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | HC8-1R9-R |
| Datasheet download |
| Part Number | HC8-1R9-R |
|---|---|
| Operating Temperature | -40 to 155 °C |
| Package/Case | 10.9 X 10.4 X 4 |
| Product Dimensions | 10.9 x 10.4 x 4 mm |
| Technology | Wirewound |
| Rad Hard | No |
| Tolerance | 20 % |
| Max Processing Temp | 260 |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Product Depth | 10.4 mm |
| Product Height | 4 mm |
| Product Length | 10.9 mm |
| Replacement Part Number | PART-HC8-1R9-R |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NIC Components | Ind Chip Bead 1KOhm 25% 100MHz Ferrite 400mA 0805 T R Download PDF datasheet for NCB0805A102TR040F.pdf |
|
Eaton | Ind Power Shielded Wirewound 22uH 20% 100KHz 1.68A T R Download PDF datasheet for DRA74-220-R.pdf |
|
SHENZHEN SUNLORD ELECTRONICS | Ind Power Shielded Wirewound 2.7uH 30% 100KHz Ferrite 2.9A Tape Download PDF datasheet for SWPA5020S2R7NT.pdf |
|
Laird | Ind Chip 100Ohm 100MHz 3A 1206 Download PDF datasheet for HI1206N101R-10.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Ind Power Chip Wirewound 22uH 10% 2.52MHz Ferrite 230mA 0603 T R Download PDF datasheet for CBMF1608T220K.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 68uH 30% 100KHz 11Q-Factor Ferrite 800mA T R Download PDF datasheet for SRR6028-680Y.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Ind Power Chip Wirewound 1uH 20% 2MHz Metal 2.7A 1008 T R Download PDF datasheet for MAMK2520T1R0M.pdf |
|
Bourns | Ind Power Wirewound 330uH 10% 1KHz 12Q-Factor Ferrite 520mA T R Download PDF datasheet for SDR1006-331KL.pdf |
|
Bourns | Ind Chip Bead 120Ohm 25% 100MHz Ferrite 200mA 0603 T R Download PDF datasheet for MG1608-121Y.pdf |
|
Vishay | Ind High Current Wirewound 180uH 15% 1KHz Ferrite 500mA 4825 T R Download PDF datasheet for IHSM4825ER181L.pdf |