| Part Number | SRP1250-3R3M |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns |
| Quantity in stock | 274690 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power Shielded Wirewound 3.3uH 20% 100KHz Iron 15A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SRP1250-3R3M |
| Datasheet download |
| Part Number | SRP1250-3R3M |
|---|---|
| Protection Style | Shielded |
| Lead Finish | Tin |
| MSL Level | 1 |
| Package/Case | 13.9 X 13.5 X 5.9 |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Type | Power |
| Core Material | Iron |
| Product Dimensions | 13.9 x 13.5 x 5.9 mm |
| Technology | Wirewound |
| Rad Hard | No |
| Tolerance | 20 % |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Product Depth | 13.5 mm |
| Product Height | 5.9 mm |
| Product Length | 13.9 mm |
| Replacement Part Number | PART-SRP1250-3R3M |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Bourns | Ind General Purpose Chip Wirewound 100uH 10% 796KHz 20Q-Factor Ferrite 60mA 1210 T R Download PDF datasheet for CM322522-101KL.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 68uH 20% 100KHz 22Q-Factor Ferrite 2.1A T R Download PDF datasheet for SRR1260-680M.pdf |
|
Vishay | Ind High Current Shielded Wirewound 1uH 20% 100KHz 7.5A 2020 T R Download PDF datasheet for IHLP2020BZER1R0M11.pdf |
|
Abracon | Ind Chip Wirewound 8.2uH 5% 7.9MHz 20Q-Factor Ceramic 150mA 1008 T R Download PDF datasheet for AISC-1008-8R2JT.pdf |
|
Murata Manufacturing | Ind Power Chip Shielded Multi-Layer 3.3uH 20% 1MHz Ferrite 700mA 0603 Embossed T R Download PDF datasheet for LQM18PN3R3MFRL.pdf |
|
Eaton | Ind Power Shielded Wirewound 1.5uH 20% 100KHz Ferrite 4.94A T R Download PDF datasheet for DR74-1R5-R.pdf |
|
Laird | Ind Chip Bead 700Ohm 100MHz Ferrite 4A 2220 T R Download PDF datasheet for HI2220P701R-10.pdf |
|
Pulse | Ind Power Shielded Wirewound 18uH 20% 100KHz 4A T R Download PDF datasheet for P1173.183NLT.pdf |
|
Vishay | Ind High Current Shielded Wirewound 2.2uH 20% 100KHz 10A 2525 T R Download PDF datasheet for IHLP2525EZER2R2M01.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded 1uH 30% 10KHz Ferrite 5A T R Download PDF datasheet for SRR6040A-1R0Y.pdf |