DRA74-6R8-R Eaton
DRA74-6R8-R Images
Please contact us for more photos of DRA74-6R8-R
Part Number DRA74-6R8-R
Manufacturer Eaton
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Ind Power Shielded Wirewound 6.8uH 20% 100KHz 2.91A T R
Category Inductor
Family Inductor Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level DRA74-6R8-R
Datasheet download DRA74-6R8-R.pdf
Request Quotation for DRA74-6R8-R
DRA74-6R8-R Specifications
Part Number DRA74-6R8-R
Package/Case 7.6 X 7.6 X 4.35
Type Power
Test Frequency 100 kHz
Inductance 6.8
Maximum DC Resistance
Operating Temperature -40 to 165 °C
Technology Wirewound
Rad Hard No
Maximum DC Current 2.91
Max Processing Temp 260
Tolerance 20 %
Product Dimensions 7.6 x 7.6 x 4.35 mm
Protection Style Shielded
Product Depth 7.6 mm
Product Height 4.35 mm
Product Length 7.6 mm