SRP2010-1R0M Bourns
SRP2010-1R0M Images
Please contact us for more photos of SRP2010-1R0M
Part Number SRP2010-1R0M
Manufacturer Bourns
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Ind Power Shielded Wirewound 1uH 20% 1MHz Powdered Iron 2.1A 0805 T R
Category Inductor
Family Inductor Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level SRP2010-1R0M
Datasheet download SRP2010-1R0M.pdf
Request Quotation for SRP2010-1R0M
SRP2010-1R0M Specifications
Part Number SRP2010-1R0M
Pin Count 2
Tolerance 20 %
Supplier Package 0805
Protection Style Shielded
Rad Hard No
MSL Level 1
Technology Wirewound
Product Dimensions 2 x 1.6 x 1(Max)
Max Processing Temp 260
Core Material Powdered Iron
Package/Case 0805
Type Power
Operating Temperature -40 to 125 °C
Test Frequency 1 MHz
Lead Finish Tin Over Nickel
Product Depth 1.6 mm
Product Height 1(Max) mm
Product Length 2 mm