| Part Number | SRP1265A-470M |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns |
| Quantity in stock | 152960 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power Shielded 47uH 20% 100KHz Carbonyl Powder 6.5A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SRP1265A-470M |
| Datasheet download |
| Part Number | SRP1265A-470M |
|---|---|
| Package/Case | 12.5 X 12.5 X 6.2 |
| Core Material | Carbonyl Powder |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Lead Finish | Tin |
| Pin Count | 2 |
| Supplier Package | SMD |
| Product Dimensions | 12.5 x 12.5 x 6.2 |
| Rad Hard | No |
| Type | Power |
| Operating Temperature | -40 to 150 °C |
| Protection Style | Shielded |
| Tolerance | 20 % |
| MSL Level | 1 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Product Depth | 12.5 mm |
| Product Height | 6.2 mm |
| Product Length | 12.5 mm |
| Replacement Part Number | PART-SRP1265A-470M |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Eaton | INDUCTOR FLAT PAC 180NH 65A 2PADS SMT - |
|
TAIYO YUDEN | Ind Power Shielded Wirewound 1.2uH 20% 100KHz Metal 3.5A 1515 T R Download PDF datasheet for MDMK4040T1R2MF.pdf |
|
Abracon | Ind Power Shielded Wirewound 47uH 20% 100KHz 1.2A 2424 T R Download PDF datasheet for ASPI-6045S-470M-T.pdf |
|
Bourns | Ind General Purpose Chip Wirewound 470uH 10% 796KHz 40Q-Factor Ferrite 62mA 1812 T R Download PDF datasheet for CM453232-471KL.pdf |
|
SHENZHEN SUNLORD ELECTRONICS | Ind Power Shielded Wirewound 1uH 30% 100KHz Ferrite 6.9A Tape Download PDF datasheet for SWPA8040S1R0NT.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Ind High Frequency Chip Multi-Layer 39nH 5% 300MHz 7Q-Factor 0.14A 0201 Paper T R Download PDF datasheet for HKQ0603W39NJ-T.pdf |
|
Eaton | Ind Power Shielded Wirewound 6.8uH 20% 100KHz 2.91A T R Download PDF datasheet for DRA74-6R8-R.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 7.4uH 30% 100KHz 7.5Q-Factor Ferrite 2.3A T R Download PDF datasheet for SRR6038-7R4Y.pdf |
|
KEMET | MULTILAYER CHIP INDUCTORS Download PDF datasheet for L0603CR47KSMST.pdf |
|
Bourns | Ind General Purpose Chip Wirewound 1mH 10% 252KHz 30Q-Factor Ferrite 30mA 1812 T R Download PDF datasheet for CM453232-102KL.pdf |