| Part Number | SRP4012TA-1R0M |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns |
| Quantity in stock | 510670 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power Shielded Wirewound 1uH 20% 100KHz Carbonyl Powder 4A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SRP4012TA-1R0M |
| Datasheet download |
| Part Number | SRP4012TA-1R0M |
|---|---|
| Test Frequency | 100 kHz |
| Core Material | Carbonyl Powder |
| Technology | Wirewound |
| Type | Power |
| Max Processing Temp | 260 |
| Package/Case | 4.45 X 4.06 X 1 |
| Supplier Package | SMD |
| Pin Count | 2 |
| Tolerance | 20 % |
| Rad Hard | No |
| Lead Finish | Tin |
| MSL Level | 1 |
| Operating Temperature | -40 to 150 °C |
| Product Dimensions | 4.45 x 4.06 x 1 |
| Protection Style | Shielded |
| Product Depth | 4.06 mm |
| Product Height | 1 mm |
| Product Length | 4.45 mm |
| Replacement Part Number | PART-SRP4012TA-1R0M |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 4.7uH 20% 100KHz Carbonyl Powder 2.6A T R Download PDF datasheet for SRP4020TA-4R7M.pdf |
|
Vishay | Ind Power Shielded Wirewound 10uH 20% 100KHz 3A 2525 T R Download PDF datasheet for IHLP2525CZER100M07.pdf |
|
Laird | Ind Power Shielded Molded 2.2uH 20% 10.1A Download PDF datasheet for MGV12022R2M-10.pdf |
|
Pulse | Ind Power Bead Wirewound 105nH 20% 31A Download PDF datasheet for PA0512.101NL.pdf |
|
Bourns | Ind Chip Multi-Layer 150nH 5% 50MHz 8Q-Factor Ceramic 200mA 0603 T R Download PDF datasheet for CI160808-R15J.pdf |
|
Panasonic | Ind Power Choke Shielded Wirewound 5.1uH 30% 100KHz 4.35A Embossed Carrier T R Download PDF datasheet for ELLATV5R1N.pdf |
|
Sumida | Ind Power Shielded 10uH 20% 100KHz Ferrite 12.6A Pallet Download PDF datasheet for CDPQ2010NP-100M-160.pdf |
|
Eaton | Ind Power Shielded Wirewound 3.5uH 20% 100KHz Ferrite 1.73A 2020 T R Download PDF datasheet for SD52-3R5-R.pdf |
|
Panasonic | Ind Power Choke Wirewound 800nH 20% 100KHz 16A T R Download PDF datasheet for ETQP3H0R8BFA.pdf |
|
Pulse | Ind Power Bead Wirewound 270nH 20% 35A T R Download PDF datasheet for PA0515.271NLT.pdf |