| Part Number | SRP6540-4R7M |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns |
| Quantity in stock | 303880 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power Shielded Wirewound 4.7uH 20% 100KHz Powdered Iron 6A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SRP6540-4R7M |
| Datasheet download |
| Part Number | SRP6540-4R7M |
|---|---|
| Lead Finish | Tin Over Nickel |
| Pin Count | 2 |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Type | Power |
| Supplier Package | SMD |
| Max Processing Temp | 250 |
| Maximum DC Current | 6.5 A |
| Inductance | 3.3 uH |
| Product Dimensions | 7.2 x 6.5 x 4(Max) |
| Rad Hard | No |
| Maximum DC Resistance | 23 mOhm |
| Package/Case | 7.2 X 6.5 X 4(Max) |
| Technology | Wirewound |
| Protection Style | Shielded |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Tolerance | 20 % |
| Core Material | Powdered Iron |
| Product Depth | 6.5 mm |
| Product Height | 4(Max) mm |
| Product Length | 7.2 mm |
| Replacement Part Number | PART-SRP6540-4R7M |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Murata Manufacturing | Ind RF Chip Multi-Layer 18nH 5% 100MHz 8Q-Factor Air 300mA 0402 Paper T R Download PDF datasheet for LQG15HS18NJ02D.pdf |
|
Pulse | Ind Power Bead Shielded Wirewound 55nH 20% 100KHz 35A T R Download PDF datasheet for PA4059.550HLT.pdf |
|
Vishay | Ind High Current Shielded Wirewound 6.8uH 20% 100KHz 11A 5050 T R Download PDF datasheet for IHLP5050EZER6R8M01.pdf |
|
Eaton | Ind Power Shielded Wirewound 1uH 20% 100KHz Ferrite 15.5A T R Download PDF datasheet for DR127-1R0-R.pdf |
|
Bourns | Ind General Purpose Chip Wirewound 4.7uH 10% 7.96MHz 30Q-Factor Ferrite 165mA 1210 T R Download PDF datasheet for CM322522-4R7KL.pdf |
|
Pulse | Ind Common Mode Wirewound 13.2mH 500mA Tube Download PDF datasheet for PE-53914NL.pdf |
|
Pulse | Ind Common Mode Choke 383uH -30% to 35% 3.3A T R Download PDF datasheet for PA2743NLT.pdf |
|
ACX | Ind RF Chip Multi-Layer 15nH 5% 100MHz 5Q-Factor Ceramic 250mA 0201 T R Download PDF datasheet for HI0603-1B15NJHT.pdf |
|
Sumida | Ind Power Shielded Wirewound 22uH 20% 100KHz Ferrite 900mA Carrier T R Download PDF datasheet for CDRH4D22HPNP-220MC.pdf |
|
Panasonic | Ind Power Choke Wirewound 22uH 20% 100KHz Metal 1.9A T R Download PDF datasheet for ETQP4M220YFP.pdf |