| Part Number | SRP7028A-100M |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns |
| Quantity in stock | 485610 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power Shielded Wirewound 10uH 20% 100KHz Carbonyl Powder 3.5A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SRP7028A-100M |
| Datasheet download |
| Part Number | SRP7028A-100M |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Protection Style | Shielded |
| Operating Temperature | -40 to 150 °C |
| Lead Finish | Tin |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Product Dimensions | 7.3 x 6.6 x 2.8 |
| Core Material | Carbonyl Powder |
| Technology | Wirewound |
| Max Processing Temp | 260 |
| Tolerance | 20 % |
| Type | Power |
| Supplier Package | SMD |
| Package/Case | 7.3 X 6.6 X 2.8 |
| Pin Count | 2 |
| Product Depth | 6.6 mm |
| Product Height | 2.8 mm |
| Product Length | 7.3 mm |
| Replacement Part Number | PART-SRP7028A-100M |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Ind High Current Shielded Wirewound 100nH 20% 100KHz 21A 2020 T R Download PDF datasheet for IHLP2020CZERR10M11.pdf |
|
Sumida | FIXED IND., 0.68UH, 30%, 35MOHM, 3.6A - |
|
Eaton | INDUCTOR 0.22UH Download PDF datasheet for FP0404R1-R022-R.pdf |
|
TDK | Ind Power Shielded Wirewound 100uH 20% 100KHz 330mA 1515 T R Download PDF datasheet for VLCF4028T-101MR33-2.pdf |
|
NIC Components | Ind Power Shielded Wirewound 680nH 20% 100KHz 34A T R Download PDF datasheet for NPIS25PR68MTRF.pdf |
|
Eaton | IND HC 3.3UH 40A MOLDED 2 PADS SMT - |
|
Vishay | Ind High Current Shielded Wirewound 3.3uH 20% 100KHz 7.2A 3232 T R Download PDF datasheet for IHLP3232CZER3R3M01.pdf |
|
TE Connectivity | Ind Chip Molded Unshielded Wirewound 5.6uH 10% 7.96MHz 50Q-Factor Ferrite 300mA 1812 T R Download PDF datasheet for 1-1624094-9.pdf |
|
Eaton | Ind Power Shielded Wirewound 15uH 20% 100KHz Ferrite 3.6A T R Download PDF datasheet for DR124-150-R.pdf |
|
Eaton | Ind High Current Power Shielded Wirewound 1uH 20% 100KHz Powdered Iron 11A T R Download PDF datasheet for HCM0703-1R0-R.pdf |