| Part Number | DR125-101-R |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Quantity in stock | 283500 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power Shielded Wirewound 100uH 20% 100KHz Ferrite 1.78A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | DR125-101-R |
| Datasheet download |
| Part Number | DR125-101-R |
|---|---|
| Product Dimensions | 12.5 x 12.5 x 6 mm |
| Package/Case | 12.5 X 12.5 X 6 |
| Protection Style | Shielded |
| Maximum DC Current | |
| Impedance | |
| Maximum DC Resistance | |
| Inductance | |
| Minimum Quality Factor | |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Technology | Wirewound |
| Core Material | Ferrite |
| Tolerance | 20 % |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Self Resonant Frequency | |
| Type | Power |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Product Depth | 12.5 mm |
| Product Height | 6 mm |
| Product Length | 12.5 mm |
| Replacement Part Number | PART-DR125-101-R |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Abracon | Ind Power Chip Shielded Multi-Layer 1.5uH 20% 1MHz Ferrite 900mA 0603 T R Download PDF datasheet for ASMPH-0603-1R5M-T.pdf |
|
Eaton | Ind Power 120nH 10% 100KHz Ferrite 79A T R Download PDF datasheet for FP1008R1-R120-R.pdf |
|
Bourns | Ind Power Semi-Shielded Wirewound 1uH 30% 1MHz Ferrite 2.35A 1212 T R Download PDF datasheet for SRN3015-1R0Y.pdf |
|
Murata Manufacturing | Ind Chip Bead 120 Ohm 25% 100MHz Ferrite 300mA 0402 Paper T R Download PDF datasheet for BLM15HB121SN1D.pdf |
|
Pulse | Ind Power Unshielded Wirewound 22uH 20% 8.1A T R Download PDF datasheet for PB2020.223NLT.pdf |
|
Eaton | Ind Power 220nH 10% 100KHz Ferrite 74A T R Download PDF datasheet for FP1008R2-R220-R.pdf |
|
Pulse | Ind Common Mode Choke 1.32mH 35% 3.3A T R Download PDF datasheet for P0420NLT.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 10uH 20% 100KHz 25Q-Factor Ferrite 1.4A T R Download PDF datasheet for SRR7032-100M.pdf |
|
Bourns | Ind Power Wirewound 1uH 20% 1KHz 20Q-Factor Ferrite 2.1A T R Download PDF datasheet for SDR0302-1R0ML.pdf |
|
Bourns | Ind Power Semi-Shielded Wirewound 150uH 20% 100KHz Ferrite 320mA 1515 T R Download PDF datasheet for SRN4018-151M.pdf |