| Part Number | SRP7028A-3R3M |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns |
| Quantity in stock | 282400 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power Shielded Wirewound 3.3uH 20% 100KHz Carbonyl Powder 6A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SRP7028A-3R3M |
| Datasheet download |
| Part Number | SRP7028A-3R3M |
|---|---|
| Protection Style | Shielded |
| Operating Temperature | -40 to 150 °C |
| Lead Finish | Tin |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Type | Power |
| Product Dimensions | 7.3 x 6.6 x 2.8 |
| Core Material | Carbonyl Powder |
| Rad Hard | No |
| Tolerance | 20 % |
| Max Processing Temp | 260 |
| Package/Case | 7.3 X 6.6 X 2.8 |
| Pin Count | 2 |
| Supplier Package | SMD |
| Technology | Wirewound |
| Product Depth | 6.6 mm |
| Product Height | 2.8 mm |
| Product Length | 7.3 mm |
| Replacement Part Number | PART-SRP7028A-3R3M |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Bourns | Ind General Purpose Chip Wirewound 10uH 10% 2.52MHz 50Q-Factor Ferrite 250mA 1812 T R Download PDF datasheet for CM453232-100KL.pdf |
|
Vishay | VISIHLP2020ABER1R0M11 IHLP-2020AB-11 1 2 - |
|
Abracon | Ind Chip Wirewound 680nH 5% 25MHz 45Q-Factor Ceramic 400mA 1008 T R Download PDF datasheet for AISC-1008-R68J-T.pdf |
|
Eaton | Ind Power 900nH 10% 100KHz Ferrite 14A 1206 T R Download PDF datasheet for HCV1206-R90-R.pdf |
|
Vishay | Inductor, SMD, 33uH, \u00b120%, 1.2A, 13\"T R 600 Download PDF datasheet for LPE4841ER330MG.pdf |
|
Samsung Electro-Mechanics | Ind Chip Shielded Multi-Layer 270nH 10% 25MHz 15Q-Factor Ferrite 50mA 0603 Paper T R Download PDF datasheet for CIL10NR27KNC.pdf |
|
Eaton | INDUCTOR 0.22UH Download PDF datasheet for FP0404R1-R022-R.pdf |
|
TDK | Ind Power Shielded Wirewound 33uH 20% 1KHz Ferrite 2.1A Blister T R Download PDF datasheet for B82477G2333M.pdf |
|
Vishay | Ind High Current Shielded Wirewound 220nH 20% 100KHz 13A 1616 T R Download PDF datasheet for IHLP1616BZERR22M01.pdf |
|
Eaton | Ind Power Shielded Wirewound 4.7uH 20% 100KHz Ferrite 2.01A 2020 T R Download PDF datasheet for SD53-4R7-R.pdf |