| Part Number | SRR1005-331K |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns |
| Quantity in stock | 596850 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power Shielded Wirewound 330uH 10% 1KHz 30Q-Factor Ferrite 350mA T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SRR1005-331K |
| Datasheet download |
| Part Number | SRR1005-331K |
|---|---|
| Product Dimensions | 12.8 x 10.2 x 5.2 mm |
| MSL Level | 1 |
| Protection Style | Shielded |
| Lead Finish | Tin |
| Technology | Wirewound |
| Test Frequency | 1 kHz |
| Package/Case | 12.8 X 10.2 X 5.2 |
| Rad Hard | No |
| Tolerance | 10 % |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Max Processing Temp | 250 |
| Product Depth | 10.2 mm |
| Product Height | 5.2 mm |
| Product Length | 12.8 mm |
| Replacement Part Number | PART-SRR1005-331K |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Murata Manufacturing | Ind Chip Bead 600Ohm 25% 100MHz Ferrite 200mA 1206 Embossed T R Download PDF datasheet for BLM31AJ601SH1L.pdf |
|
TAIYO YUDEN | Ind Power Shielded Wirewound 2.2uH 20% 100KHz Ferrite 1.37A 1212 T R Download PDF datasheet for NRH3012T 2R2MN.pdf |
|
Murata Manufacturing | Ind Power Shielded Wirewound 68uH 20% 100KHz Ferrite 2.2A 4949 Emboss T R Download PDF datasheet for MBH12282C-680MA=P3.pdf |
|
Eaton | Ind Power Shielded Wirewound 6.8uH 20% 100KHz 2.91A T R Download PDF datasheet for DRA74-6R8-R.pdf |
|
GOTREND TECHNOLOGY | Ind Chip Bead Shielded Multi-Layer 1000Ohm 25% 100MHz Ferrite 800mA 0603 T R Download PDF datasheet for GBD160808PGH102N.pdf |
|
Bourns | Ind Chip Wirewound 22nH 5% 250MHz 25Q-Factor Ceramic 400mA 0402 T R Download PDF datasheet for CW100505-22NJ.pdf |
|
Samsung Electro-Mechanics | Ind High Frequency Chip Multi-Layer 22nH 5% 100MHz 12Q-Factor Ceramic 500mA 0603 Paper T R Download PDF datasheet for CIH10T22NJNC.pdf |
|
Bourns | Ind Power Wirewound 1mH 20% 100KHz Ferrite 70mA T R Download PDF datasheet for SDE6603-102M.pdf |
|
Eaton | Ind High Current Power Shielded Wirewound 680nH 20% 100KHz Powdered Iron 17.5A T R Download PDF datasheet for HCP0805-R68-R.pdf |
|
Vishay | Ind High Current Shielded Wirewound 5.6uH 20% 100KHz 21A 6767 T R Download PDF datasheet for IHLP6767GZER5R6M01.pdf |