| Part Number | SRR1206-221KL |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns |
| Quantity in stock | 321870 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power Shielded Wirewound 220uH 10% 1KHz 11Q-Factor Ferrite 700mA T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SRR1206-221KL |
| Datasheet download |
| Part Number | SRR1206-221KL |
|---|---|
| Maximum DC Current | |
| Inductance | |
| Maximum DC Resistance | |
| Minimum Quality Factor | |
| Maximum Self Resonant Frequency | |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Rad Hard | No |
| Core Material | Ferrite |
| Tolerance | 10 % |
| Max Processing Temp | 230 |
| Impedance | |
| Technology | Wirewound |
| Test Frequency | 1 kHz |
| Type | Power |
| Product Dimensions | 13 x 13 x 6.5 mm |
| Package/Case | 13 X 13 X 6.5 |
| Protection Style | Shielded |
| MSL Level | 1 |
| Lead Finish | Tin |
| Product Depth | 13 mm |
| Product Height | 6.5 mm |
| Product Length | 13 mm |
| Replacement Part Number | PART-SRR1206-221KL |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Ind High Current Shielded Wirewound 1uH 20% 100KHz 1.6A 0806 T R Download PDF datasheet for IFSC0806AZER1R0M01.pdf |
|
Vishay | VISIHLP2525CZER2R2MA1 Download PDF datasheet for IHLP2525CZER2R2MA1.pdf |
|
Eaton | IND FlatPac 150nH 85A 2PADS SMT Download PDF datasheet for FP1008R6-R150-R.pdf |
|
Abracon | Ind Power Shielded Wirewound 18uH 20% 100KHz 2.4A T R Download PDF datasheet for ASPI-8040S-180M-T.pdf |
|
Panasonic | Ind Choke Coil Shielded 47uH 20% 100KHz 500mA Embossed Carrier T R Download PDF datasheet for ELL6RH470M.pdf |
|
API Delevan | Ind Choke Shielded Wirewound 220uH 25% 10KHz Ferrite 2.2A 9.14 X 9.14 X 5.08 T R Download PDF datasheet for CM6350R-224TR13.pdf |
|
TDK | Ind Common Mode Choke 22uH -30% to 50% 100KHz Ferrite 250mA 1812 Blister T R Download PDF datasheet for B82789S223N2.pdf |
|
Panasonic | Ind Chip Wirewound 4mH 10% 15mA T R Download PDF datasheet for ELT3KN125C.pdf |
|
Bourns | Ind Power Wirewound 15uH 20% 1KHz 20Q-Factor Ferrite 1.05A T R Download PDF datasheet for SDR0503-150ML.pdf |
|
AVX | Ind High Frequency Unshielded Multi-Layer 1nH 0.1nH 7GHz 17Q-Factor 330mA 0402 T R Download PDF datasheet for HLQ021R0BTTR.pdf |