| Part Number | CTX50-4-R |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Quantity in stock | 462050 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power Wirewound 50.18uH 200.7uH 20% 100KHz Amorphous Metal 1.5A 0.75A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | CTX50-4-R |
| Datasheet download |
| Part Number | CTX50-4-R |
|---|---|
| Product Dimensions | 13.97 x 13.97 x 6.35 mm |
| Max Processing Temp | 260 |
| Tolerance | 20 % |
| Rad Hard | No |
| Technology | Wirewound |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Package/Case | 13.97 X 13.97 X 6.35 |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Product Depth | 13.97 mm |
| Product Height | 6.35 mm |
| Product Length | 13.97 mm |
| Replacement Part Number | PART-CTX50-4-R |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Ind High Current Shielded Wirewound 680nH 20% 100KHz 21A 3232 T R Download PDF datasheet for IHLP3232DZERR68M01.pdf |
|
Laird | Ind 363Ohm 100MHz 9A T R Download PDF datasheet for 29F0430-4SR-10.pdf |
|
Panasonic | Ind Chip Wirewound 20mH 40% Ferrite 1.4mA Embossed T R Download PDF datasheet for ELT3KN042C.pdf |
|
Bourns | Ind Power Bobbin Core 100uH 20% 100KHz 25Q-Factor Ferrite 1.7A T R Download PDF datasheet for PM5022-101M-RC.pdf |
|
Bourns | Ind Power Shielded Wirewound 68uH 20% 100KHz 40Q-Factor Ferrite 400mA T R Download PDF datasheet for SRR6603-680ML.pdf |
|
Eaton | Ind Power Wirewound 200nH 15% 1MHz Ferrite 37A T R Download PDF datasheet for FP2-S200-R.pdf |
|
Vishay | Ind Chip Wirewound 56nH 2% 200MHz 40Q-Factor Ceramic 600mA 0603 T R Download PDF datasheet for IMC0603ER56NG01.pdf |
|
Sumida | Ind Power Shielded Wirewound 22uH 20% 100KHz Ferrite 1.2A Carrier T R Download PDF datasheet for CDRH5D28RHPNP-220MC.pdf |
|
Pulse | Ind Common Mode Wirewound 900uH 1.5A T R Download PDF datasheet for PE-53911NLT.pdf |
|
Bourns | Ind Chip Shielded Wirewound 10uH 20% 100KHz 38Q-Factor Ferrite 780mA 1008 T R Download PDF datasheet for PM1008S-100M-RC.pdf |