SRR1280-270M Bourns
SRR1280-270M Images
Please contact us for more photos of SRR1280-270M
Part Number SRR1280-270M
Manufacturer Bourns
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Ind Power Shielded Wirewound 27uH 20% 100KHz 26Q-Factor Ferrite 3.9A T R
ROHS Compliant Yes
MSL Level SRR1280-270M
Datasheet download SRR1280-270M.pdf
Request Quotation for SRR1280-270M
SRR1280-270M Specifications
Part Number SRR1280-270M
Technology Wirewound
Package/Case 12.8 X 12.8 X 8
Operating Temperature -40 to 125 °C
Tolerance 20 %
Core Material Ferrite
Test Frequency 100 kHz
Type Power
Protection Style Shielded
Product Dimensions 12.8 x 12.8 x 8 mm
MSL Level 1
Maximum DC Current
Minimum Quality Factor
Impedance
Lead Finish Tin
Inductance
Maximum DC Resistance
Maximum Self Resonant Frequency
Product Depth 12.8 mm
Product Height 8 mm
Product Length 12.8 mm