| Part Number | HCM0703-8R2-R |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton |
| Quantity in stock | 685620 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind High Current Power Shielded Wirewound 8.2uH 20% 100KHz Powdered Iron 4A T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | HCM0703-8R2-R |
| Datasheet download |
| Part Number | HCM0703-8R2-R |
|---|---|
| Type | High Current Power |
| Protection Style | Shielded |
| Package/Case | 7.4 X 7 X 3 |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Product Dimensions | 7.4 x 7 x 3 mm |
| Core Material | Powdered Iron |
| Technology | Wirewound |
| Rad Hard | No |
| Tolerance | 20 % |
| Max Processing Temp | 250 |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Product Depth | 7 mm |
| Product Height | 3 mm |
| Product Length | 7.4 mm |
| Replacement Part Number | PART-HCM0703-8R2-R |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
TDK | Ind Power Wirewound 220uH 20% 100KHz Ferrite 800mA Blister T R Download PDF datasheet for B82476A1224M.pdf |
|
AVX | Ind Chip Molded Wirewound 10uH 10% 2.52MHz 50Q-Factor Ferrite 250mA 1812 T R Download PDF datasheet for LCWF1812K100HTAR.pdf |
|
Pulse | Ind Power Wirewound 1uH 20% 100KHz 17.5A Download PDF datasheet for PG0871.102NL.pdf |
|
Laird | Ind Chip Bead 150Ohm 100MHz 800mA 0805 T R Download PDF datasheet for LI0805H151R-10.pdf |
|
Abracon | Ind High Current Shielded Wirewound 1uH 20% 200KHz 11A T R Download PDF datasheet for ASPI-7318-1R0M-T.pdf |
|
Bourns | Ind Power Semi-Shielded Wirewound 22uH 20% 1MHz Ferrite 600mA 1212 T R Download PDF datasheet for SRN3015-220M.pdf |
|
Pulse | Ind Common Mode Choke Shielded Wirewound 90Ohm 25% 100MHz 330mA 0805 T R Download PDF datasheet for PE-0805CCMC900STS.pdf |
|
Panasonic | Ind Power Choke Coil 1.71uH 20% 100KHz 14A T R Download PDF datasheet for ETQP6F1R8BFA.pdf |
|
Abracon | Ind Power Molded Wirewound 1uH 20% 7A 2220 T R Download PDF datasheet for ASPI-0530HI-1R0M-T2.pdf |
|
Eaton | Ind Power Wirewound 210nH 10% 100KHz Ferrite 68A 5050 T R Download PDF datasheet for FP1308-R21-R.pdf |