| Part Number | SRR3011-101YL |
|---|---|
| Manufacturer | Bourns |
| Quantity in stock | 508950 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Ind Power Shielded Wirewound 100uH 30% 100KHz 39Q-Factor Ferrite 180mA T R |
| Category | Inductor |
| Family | Inductor Surface Mount |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SRR3011-101YL |
| Datasheet download |
| Part Number | SRR3011-101YL |
|---|---|
| Product Dimensions | 4.1 x 4.1 x 1.3 mm |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Max Processing Temp | 230 |
| Type | Power |
| Package/Case | 4.1 X 4.1 X 1.3 |
| Core Material | Ferrite |
| Tolerance | 30 % |
| Technology | Wirewound |
| Rad Hard | No |
| MSL Level | 1 |
| Protection Style | Shielded |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Lead Finish | Tin |
| Product Depth | 4.1 mm |
| Product Height | 1.3 mm |
| Product Length | 4.1 mm |
| Replacement Part Number | PART-SRR3011-101YL |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Eaton | Ind Power Shielded Wirewound 1uH 20% 100KHz Ferrite 15A T R Download PDF datasheet for DR125-1R0-R.pdf |
|
Bourns | Ind Chip Wirewound 47nH 5% 200MHz 35Q-Factor Alumina 600mA 0603 T R Download PDF datasheet for CW160808-47NJ.pdf |
|
Vishay | Ind High Current Shielded 2.2uH 20% 100KHz 8A 2525 T R Download PDF datasheet for IHLP2525CZER2R2M01.pdf |
|
Bourns | Ind Power Wirewound 47uH 10% 1KHz 22Q-Factor Ferrite 720mA T R Download PDF datasheet for SDR0604-470KL.pdf |
|
Eaton | High current, high frequency power inductors Download PDF datasheet for CTX01-19603-R.pdf |
|
Eaton | Ind High Current Power Wirewound 320nH 10% 100KHz Ferrite 57A T R Download PDF datasheet for FP1308R1-R32-R.pdf |
|
Bourns | Ind Power Wirewound 470uH 10% 1KHz 12Q-Factor Ferrite 340mA T R Download PDF datasheet for SDR0805-471KL.pdf |
|
Sumida | Ind Power Shielded Wirewound 4.7uH 30% 100KHz Ferrite 1.65A 1212 Carrier T R Download PDF datasheet for CDRH2D18 LDNP-4R7NC.pdf |
|
Laird | Ind Chip Bead 120Ohm 100MHz Ferrite 800mA 1206 T R Download PDF datasheet for LI1206H121R-10.pdf |
|
SHENZHEN SUNLORD ELECTRONICS | Ind RF Chip Molded Multi-Layer 10nH 3% 100MHz 8Q-Factor Ceramic 300mA 0402 T R Download PDF datasheet for SDCL1005C10NHTDF.pdf |