SRU1028-3R3Y Bourns
SRU1028-3R3Y Images
Please contact us for more photos of SRU1028-3R3Y
Part Number SRU1028-3R3Y
Manufacturer Bourns
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Ind Power Shielded Wirewound 3.3uH 30% 100KHz 14Q-Factor Ferrite 4.6A T R
Category Inductor
Family Inductor Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level SRU1028-3R3Y
Datasheet download SRU1028-3R3Y.pdf
Request Quotation for SRU1028-3R3Y
SRU1028-3R3Y Specifications
Part Number SRU1028-3R3Y
Package/Case 10.3 X 10.3 X 3.1
Lead Finish Tin
MSL Level 1
Tolerance 30 %
Protection Style Shielded
Type Power
Test Frequency 100 kHz
Technology Wirewound
Product Dimensions 10.3 x 10.3 x 3.1 mm
Rad Hard No
Core Material Ferrite
Operating Temperature -40 to 125 °C
Max Processing Temp 230
Product Depth 10.3 mm
Product Height 3.1 mm
Product Length 10.3 mm