SRU8028-2R5Y Bourns
SRU8028-2R5Y Images
Please contact us for more photos of SRU8028-2R5Y
Part Number SRU8028-2R5Y
Manufacturer Bourns
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Ind Power Shielded Wirewound 2.5uH 30% 100KHz 15Q-Factor Ferrite 4.5A T R
Category Inductor
Family Inductor Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level SRU8028-2R5Y
Datasheet download SRU8028-2R5Y.pdf
Request Quotation for SRU8028-2R5Y
SRU8028-2R5Y Specifications
Part Number SRU8028-2R5Y
Package/Case 8.3 X 8.3 X 3.1
Tolerance 30 %
Protection Style Shielded
MSL Level 1
Lead Finish Tin
Product Dimensions 8.3 x 8.3 x 3.1 mm
Operating Temperature -40 to 125 °C
Rad Hard No
Core Material Ferrite
Max Processing Temp 230
Technology Wirewound
Test Frequency 100 kHz
Type Power
Product Depth 8.3 mm
Product Height 3.1 mm
Product Length 8.3 mm