CL0904-3-50TR-R Eaton
CL0904-3-50TR-R Images
Please contact us for more photos of CL0904-3-50TR-R
Part Number CL0904-3-50TR-R
Manufacturer Eaton
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Ind Power 50nH 20% 1MHz Ferrite 35A T R
Category Inductor
Family Inductor Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level CL0904-3-50TR-R
Datasheet download CL0904-3-50TR-R.pdf
Request Quotation for CL0904-3-50TR-R
CL0904-3-50TR-R Specifications
Part Number CL0904-3-50TR-R
Maximum DC Resistance
Tolerance 20 %
Package/Case 27.8 X 9.5 X 4
Rad Hard No
Core Material Ferrite
Operating Temperature -40 to 125 °C
Type Power
Maximum DC Current 35
Product Dimensions 27.8 x 9.5 x 4 mm
Test Frequency 1 MHz
Inductance 50
Product Depth 9.5 mm
Product Height 4 mm
Product Length 27.8 mm