NRS5040T6R8MMGJV TAIYO YUDEN
NRS5040T6R8MMGJV Images
Please contact us for more photos of NRS5040T6R8MMGJV
Part Number NRS5040T6R8MMGJV
Manufacturer TAIYO YUDEN
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Ind Power Shielded Wirewound 6.8uH 20% 100KHz Ferrite 2.4A Embossed T R
Category Inductor
Family Inductor Surface Mount
ROHS Compliant Yes
MSL Level NRS5040T6R8MMGJV
Datasheet download NRS5040T6R8MMGJV.pdf
Request Quotation for NRS5040T6R8MMGJV
NRS5040T6R8MMGJV Specifications
Part Number NRS5040T6R8MMGJV
Pin Count 2
Test Frequency 100 kHz
Package/Case 4.9 X 4.9 X 4.1(Max)
Supplier Package SMD
Rad Hard No
Tolerance 20 %
Product Dimensions 4.9 x 4.9 x 4.1(Max)
Max Processing Temp 260
Protection Style Shielded
Operating Temperature -40 to 125 °C
Technology Wirewound
Product Depth 4.9 mm
Product Height 4.1(Max) mm
Product Length 4.9 mm